Startery – tani sposób renowacji starych opraw

Startery – tani sposób renowacji starych opraw

Oprawy świetlówkowe nadal są często stosowanymi rozwiązaniami w budynkach użyteczności publicznej, szkołach czy zakładach przemysłowych. Budowa starszych modeli lamp jest oparta na elektromagnetycznych układach zapłonowych, które składają się ze statecznika oraz zapłonnika.

Przy konserwacji opraw świetlówkowych najczęściej wymienianym elementem jest właśnie zapłonnik, zwany też inaczej starterem.

Budowa i działanie startera

Startery do świetlówek najczęściej mają kształt walca o wysokości czterech i średnicy dwóch centymetrów. Z jednej strony startera znajduje się trzonek typu GU10. Zapłonnik ten ma za zadanie dostarczenie prądu do układu lampy przez około sekundę, a następnie rozłączenie się. Startery dzielimy ze względu na moc zasilanych świetlówek na dwa rodzaje. Pierwszy obsługuje moc od 4W do 22W, drugi ma zakres  od 4W do 65W .

Znaczenie starterów w dzisiejszych czasach

Oprawy z układami elektromagnetycznymi były w ostatnich latach wypierane przez rozwiązania ledowe oraz oprawy ze statecznikami elektronicznymi. Jednak startery do świetlówek dalej znajdują się w sprzedaży hurtowni elektrycznych, ponieważ są najprostszym i najtańszym sposobem na renowację opraw świetlówkowych starszego typu.