Żarówki samochodowe

Żarówki samochodowe

Żarówki samochodowe to kwestia, która zaprząta głowę wielu kierowców. Energooszczędność to ważna rzecz, ale rodzi się pytanie o to, czy żarówki LED do samochodu można założyć do zwykłych lamp? Każdy sklep z żarówkami samochodowymi ma w swojej ofercie mnogość produktów. Który wybrać, aby wszystko działało sprawnie? Odpowiedź w poniższym artykule!

Żarówki LED do samochodu, czyli słowo o efektywności

Obecnie w niektórych modelach aut przednie reflektory są wykonane wyłącznie w technologii LED. Wynika to z faktu, że takie żarówki są po prostu efektywniejsze od innych. Diody wbudowane w żarówkę potrafią lepiej oświetlać zakręty, a także automatycznie wyłączać się, by nie oślepiać samochodów jadących naprzeciwko nas. Przepisy mówią o tym, że żarówki typu LED mogą pełnić funkcję świateł i krótkich, i długich, a czasem także kierunkowskazów. Duża efektywność to również energooszczędność, czy warto więc zakładać żarówki samochodowe typu LED do zwykłych lamp? To zależy.

Zakładanie żarówek LED do lamp zwykłych

Niestety w Polsce zmienianie lamp z fabrycznych na LED-owe jest nielegalne. Zakaz dotyczy i reflektorów, i kierunkowskazów, a także świateł pozycyjnych. W razie kontroli i wykrycia nielegalnej instalacji LED-owej kierowca może zapłacić mandat albo grzywnę. Czasem zdarza się tak, że zatrzymany jest dowód rejestracyjny pojazdu. Podczas rutynowego badania pojazdu diagnosta może nie podbić przeglądu, jeśli tylko stwierdzi, że żarówki fabryczne zmieniono na LED-owe. Co to w praktyce oznacza: że nie można ingerować w konstrukcję reflektora, bo każda zmiana jego parametrów jest niedozwolona.

Czy warto więc montować żarówki typu h7 LED?

Oczywiście, ale jest to trudne z powodu przepisów. W dodatku ciężko czasem odpowiednio dobrać żarówki LED do samochodu, by spełniały normy europejskie i polskie pod względem homologacji. Czy inwestycja jest tego warta? Oczywiście! Energooszczędność to efektywność i niższe koszty eksploatacji. Takie żarówki samochodowe bardzo rzadko się psują, a sklep z żarówkami samochodowymi chce stawiać na jakość, więc nie sprzeda nam niczego, co jest słabej jakości.