Statecznik do świetlówki – po co on jest?

Statecznik do świetlówki – po co on jest?

Świetlówka to tak zwana lampa wyładowcza, która włącza się dopiero wtedy, gdy napięcie w obwodzie osiąga pewną wartość. Nawet jeśli starter do świetlówki zadziała, to zawsze istnieje ryzyko, że zbyt duże napięcie w obwodzie uszkodzi ją a nawet doprowadzi do jej zniszczenia. W tym celu stosuje się tzw. stateczniki do świetlówek.

Po co w ogóle dławik?

Najprostszym statecznikiem do świetlówki jest oczywiście dławik, który składa się z rdzenia i nawiniętej na niego, izolowanej cewki. Dzięki temu generuje on pole magnetyczne (zmienne), które następnie – na zasadzie indukcji – prowadzi do kompensacji części impulsu elektrycznego.

Inteligentne światło

Nie można zapominać, że nawet sprawnie działający starter do świetlówek, nie może zagwarantować ich niezawodnej pracy!

Dławik a spadek napięcia

Oczywiście nie istnieją dławiki o zerowej rezystancji. W związku z tym, że każdy z nich posiada określony opór elektryczny, to w trakcie pracy ma miejsce w nim pewien spadek napięcia.

https://hurtownia-swiatla.pl/inteligentne-oswietlenie

Oznacza to również, że dławik (podobnie jak i inne obwody) stopniowo ulega zużyciu, które wiąże się z ryzykiem jego przepalenia.

Podsumowując, zapłonnik elektroniczny do świetlówek i zamontowany w obwodzie statecznik to podstawa sprawnego funkcjonowania obwodu oświetleniowego.