Lampy zewnętrzne – przed dom i do ogrodu

Lampy zewnętrzne – przed dom i do ogrodu

Lampy zewnętrzne nie tylko oświetlają przestrzeń, ale również pełnią funkcję dekoracyjną. Dlatego też warto dobrać je do panującego przed domem lub w ogrodzie stylu. Odpowiednio zaaranżowane, będą cieszyć oko i dodawać uroku otoczeniu.

Oświetlenie domu na zewnątrz

lampa

Za oświetlenie budynku uznaje się wszystkie dekoracje świetlne, znajdujące się na elewacji budynku. Najczęściej spotyka się:

  • Oświetlenie wejścia do domu – czyli wszystkie lampy zewnętrzne, które znajdują się w okolicach głównego wejścia. Mogą być to lampy z czujnikiem ruchu albo świecące na stałe, wskazujące drogę do wejścia,
  • Oświetlenie na elewacji – w tym przypadku chodzi o lampy zewnętrzne i różnego rodzaju reflektory, podkreślające kształt bryły budynku. Ten rodzaj oświetlenia zewnętrznego zazwyczaj rzuca strumień światła na elewację,
  • Wpusty do zabudowy – to lampy, które są wbudowane w elewację lub taras. Mechanizm i zasilanie ich ukryte jest pod elementem architektonicznym, a na zewnątrz wystaje tylko reflektor oraz obudowa lampy zewnętrznej.

Lampy zewnętrzne do ogrodu

Oświetlenie ogrodu również wymaga zastosowania lamp zewnętrznych. Najczęściej spotykane to:

  • Lampy punktowe – zazwyczaj umieszczane na ścieżce prowadzącej do budynku lub parkingach,
  • Lampy stojące – to słupy pionowe o różnej wysokości. Można je umieścić wzdłuż ścieżki,
  • Lampy z czujnikiem ruchu – taka lampa powinna znaleźć się przy furtce albo w okolicach ogrodzenia. Dzięki temu można zaoszczędzić na energii elektrycznej i zadbać o bezpieczeństwo obiektu.