Żarówka E14 – gdzie najczęściej można spotkać?

Żarówka E14 – gdzie najczęściej można spotkać?

Oświetlenie w każdym budynku odgrywa kluczową rolę, dlatego bardzo ważne jest wybranie odpowiednich żarówek do mieszkania, aby każde pomieszczenie było odpowiednio doświetlone. Jednymi z częściej używanych żarówek są żarówki E14, czyli tak zwane żarówki z małym gwintem.

Żarówka E14 LED

Żarówki E14 wyposażone są w mały gwint, którego długość wynosi około 14 mm, stąd też sama nazwa żarówki. Jest to rodzaj świetlówki, która jest najczęściej używana w lampkach, kinkietach oraz żyrandolach. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się żarówki LED, które mają różną moc i barwy światła. Dzięki temu można dopasować je do indywidualnych preferencji. Żarówki w technologii LED zapewniają oszczędność nawet do 90% w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Oprócz mocy i barwy światła można także zdecydować, jaki kształt żarówki będzie najlepszy. Dość popularne do lampek nocnych są żarówki świecowe, które bardzo pięknie się prezentują. Żarówka kulka najczęściej stosowana jest w żyrandolach.

Jak dobrać moc żarówki?

Żarówka E14 bardzo często jest wykorzystywana jako główne oświetlenie w domu. Szczególnie oświetlenie LED jest popularne ze względu na oszczędność, a także długą żywotność tego typu oświetlenia. Żarówki LED dodatkowo się nie nagrzewają, a więc można je bezpiecznie stosować w różnego rodzaju oprawach oświetleniowych. W sklepach dostępne są żarówki LED o różnej mocy, co sprawia, że z łatwością dopasujemy je do salonu do żyrandola lub do łazienki. Na pewno jako główne źródło światła warto wybrać żarówkę o mocy 10W, która odpowiada tradycyjnej mocy 75W. Takie oświetlenie świetnie sprawdzi się w salonie i w kuchni. Jeśli chodzi o nocną lampkę, to najlepiej zdecydować się na słabszą moc. Mogą to być 3W, czyli odpowiednik 25W lub 5W, która będzie świecić jak żarówka 40W. Dobrze jest dobrać do każdego pomieszczenia kilka źródeł światła, aby móc regulować w zależności od potrzeby moc świecenia.

Barwy światła – jak dobrać żarówkę do konkretnego pomieszczenia?

Należy pamiętać, że oprócz mocy żarówki różnią się także pod względem barwy światła. Można wyróżnić światło neutralne, ciepłe i zimne. Każde z nich inaczej wpływa na samopoczucie, a więc należy zwrócić dużą uwagę na dobór barwy do danego pomieszczenia. Ciepłe światło idealnie nadaje się do salonu i sypialni. Taka barwa sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. Neutralne żarówki najczęściej używane są w korytarzu lub w budynkach użyteczności publicznej. Dobrze sprawdzają się także w kuchni czy łazience. Zimne światło idealnie pasuje do biur. Można także umieścić je w kuchni nad blatem roboczym lub w łazience nad lustrem.