Wybór żarówki – na co zwrócić uwagę?

Wybór żarówki – na co zwrócić uwagę?

Na rynku dostępne są różne rodzaje żarówek. Ich wybór nigdy nie powinien być przypadkowy. Odpowiednio dobrana żarówka na wpływ na jakość oświetlenia. Warto zatem wiedzieć jakie wyróżnia się rodzaje żarówek i czym kierować się przy ich wyborze.

Rodzaje żarówek

Najstarszym rodzajem żarówek są żarówki żarowe. Dziś jednak z powodu wielu wad żarówki te odchodzą powoli do przeszłości. Zastępowane są nowszymi i lepszymi rozwiązaniami. Jednym z takich rozwiązań są żarówki halogenowe. Są dużo bezpieczniejsze, a światło przez nie emitowane jest przyjemne dla oka. Jednak jeszcze lepszym rozwiązaniem są żarówki reflektorowe LED.

Żarówki LED

Żarówki LED od dłuższego już czasu cieszą się coraz większą popularnością. Cechuje je przede wszystkim bardzo duża trwałość i skuteczność. Pod tym kątem tradycyjne żarówki nie mogą się równać żarówkom ledowym. Zdecydowanie mniej się nagrzewają i co ważne pozwalają na emisję różnej barwy światła. Jednak jedną z największych zalet żarówek reflektorowych LED jest fakt, iż zużywają one zdecydowanie mniej prądu. Nie może zatem dziwić, że coraz częściej żarówki LED zastępują te tradycyjne.

Gwinty i kształty

Warto dodać jeszcze, że żarówki ledowe dostępne są w wielu kształtach i o różnych gwintach. Oznacza to, że nie ma problemu z ich doborem. Innymi słowy, zawsze jest możliwość doboru takiej żarówki ledowej, która z pewnością pasować będzie do posiadanej lampy. Przy zakupie kierować trzeba się po prostu konkretnym oznaczeniem żarówki tak, aby pasowała ona do lampy.