Oświetlenie ogrodu – jak wybrać idealne?

Oświetlenie ogrodu – jak wybrać idealne?

Oświetlenie ogrodowe jest tak samo ważne jak oświetlenie w naszym domu. Ma nie tylko podświetlać ścieżki ogrodowe oraz dom, by było bezpiecznie. Ważne jest również stworzenie nastroju w ogrodzie. Jak zaaranżować oświetlenie w ogrodzie?

Oświetlenie domu

kinkiet-marcel

Oświetlenie zewnętrzne domu ma zapewnić komfort poruszania się po posesji oraz bezpieczeństwo. Lampy zewnętrzne warto zamontować w pobliżu drzwi wejściowych, bramy garażowej oraz furtki. Warto również zadbać o podświetlenie ścieżek, by poruszanie się po ogrodzie wieczorem nie było problemem.

Bardzo ważne jest również oświetlenie schodów prowadzących do domu. W tej roli idealnie sprawdzają się lampki wpuszczane w podłoże. Zamontowane w ścianie domu nie tylko dobrze oświetlą schody, ale również sprawią, że dom będzie wyglądał elegancko i intrygująco. Takie oświetlenie sprawdzi się również wzdłuż podjazdu.

Stworzyć nastrój

Ogród to miejsce, które ma być nie tylko funkcjonalne, ale również piękne. Oświetlenie w ogrodzie jest jednym z tych elementów, które idealnie nadają się do stworzenia nastroju w ogrodzie.

Najważniejszym elementem wyboru oświetlenia do ogrodu jest dostosowanie charakteru lamp do klimatu, który panuje w ogrodzie. Do nowoczesnego ogrodu, w którym królują proste formy i oszczędny styl sprawdzą się nowoczesne, surowe lampy w kształcie kuli. Kule można umieścić na słupkach lub położyć bezpośrednio na ziemi. W takiej odsłonie świetnie komponuje się kilka kul w różnych rozmiarach.

W tradycyjnym ogrodzie bardzo efektownie wyglądają lampy żeliwne, kształtem przypominające uliczne latarnie, które pięknie podświetlą rośliny, ścieżki czy oczko wodne.

Wybierając oświetlenie ogrodowe oraz oświetlenie zewnętrzne domu należy zadbać, by instalacja była bezpieczna. Bardzo ważna jest szczelność lamp oznaczona symbolem IP, która nie powinna być mniejsza niż 44.