Lampy retro – oświetlenie w starym stylu

Lampy retro – oświetlenie w starym stylu

Urządzenie wnętrza w stylu retro to nie lada wyzwanie – aranżacja pomieszczeń tego typu wymaga dokładnego zaplanowania i skrupulatnego wyboru nawet najbardziej niepozornych dodatków. Wnętrze retro to wnętrze wymagające sporo uwagi i ogromnych pokładów wyobraźni.

Pokój dzienny w stylu retro – jaki kolor na ściany?

Styl retro ma wiele twarzy – pop – art, wypełnione drewnem rustykalne wnętrza czy pomieszczanie stylizowane na dworskie pokoje to tylko jedne z wielu oblicz starego stylu. Kolor, który ozdobi ściany wnętrza retro będzie więc zależał w głównej mierze od nurtu dominującego w całej aranżacji. Tym samym wystrój utrzymany w duchu pop – art może pozwolić sobie na nieco bardziej odważne kolory niż eleganckie, umeblowane antykami wnętrze. W pokoju dziennym, w którym pierwsze skrzypce grają stare, drewniane, bogato zdobione meble najlepiej sprawdzą się ściany w bezpiecznym kolorze takim jak biel czy beż. Neutralne kolory pomogą zapobiec efektowi przeładowania przestrzeni i dodadzą całej aranżacji stylu i klasy.

Pop – art z kolei to styl, z którym świetnie współgrać będą różnego rodzaju pastele. Dodatkowo aranżacja tego typu może pozwolić sobie również na ozdobienie ścian ciekawym, przykuwającym uwagę plakatem.

Salon w starym stylu – jakie meble wybrać?

Salon w stylu retro to miejsce magiczne, przeniesione niemal w całości z innej epoki. W salonach stylizowanych na klasyczne wnętrza najlepiej sprawdzą się drewniane, bogato zdobione meble. Najlepiej gdyby w salonie znalazło się kilka antyków lub mebli stylizowanych na antyczne. Meble tego typu są bowiem nie tylko funkcjonalne, ale stanowią również niezwykle ciekawy i intrygujący element całej aranżacji.

Bez względu na nurt, w którym utrzymane zostało pomieszczenie styl retro zawsze będzie charakteryzował się oryginalną formą i dość sporym przepychem. Styl ten praktycznie w niczym nie będzie przypominał prostych nowoczesnych wnętrz.

Lampy retro – czym oświetlić salon?

Każdy salon utrzymany w stylistyce retro wymaga odpowiednio dobranego oświetlenia. Lampy retro to małe dzieła sztuki, które stanowią nie tylko źródło światła, ale także zdobią, stanowiąc niezwykle ciekawy i przyciągający uwagę element dekoracji.

W dużym, przestronnym salonie najlepiej sprawdzą się lampy wiszące, dające odpowiednią i równomiernie rozprowadzoną ilość światła. Lampa retro w zależności od stylu pomieszczenia może być wykonana zarówno z drewna, metalu, jak i plastiku. Jej rozmiar, kolor i wygląd powinny być idealnie dopasowane do pozostałych elementów wystroju pomieszczenia.