Jakie są najważniejsze zalety świetlówki LED?

Jakie są najważniejsze zalety świetlówki LED?

Świetlówki LED niemal całkowicie wyparły tradycyjne modele żarówek. Ludzie coraz częściej interesują się nie tylko aspektami środowiskowymi, ale przede wszystkim oszczędnością pieniędzy. Jakie są największe zalety oświetlenia LED?

Energooszczędność

Świetlówka LED pozwala oszczędzić nawet 90% więcej energii niż w przypadku żarówek tradycyjnych i halogenowych. Wpływa to na oszczędność pieniędzy. Co prawda ceny takich świetlówek są w sklepie dużo wyższe, ale chodzi tu w inwestycję na przyszłość. Jedna świetlówka LED może wystarczyć nawet na 50000 godzin. To aż 2000 dni ciągłego działania. Co ważne, pobiera przy okazji mniej prądu od tradycyjnych żarówek. Pozwala zaoszczędzić też czas, bo jedna wizyta w sklepie równoważy kilkanaście zakupów na zwykłe halogeny.

Bezpieczeństwo oraz ochrona środowiska

Świetlówka LED nagrzewa się w bardzo niewielkim stopniu, przez co nie ma możliwości poparzenia się. Gorące temperatury zwykłych żarówek i halogenów to również zagrożenie pożarowe, zwłaszcza przy kontakcie z materiałem palnym. Wszyscy kojarzą też charakterystyczne czarne plamy, które oszpecają pokój i powodują ciągłe malowanie ścian – ze świetlówkami taka sytuacja jest niemożliwa.

Świetlówki LED i jej energooszczędność to pozytywny wpływ na środowisko. Nie ma bardziej ekologicznej alternatywy, jeśli chodzi o oświetlenie domu. Tradycyjne lampy wymagają dużej ilości energii elektrycznej, która uzyskiwana jest z paliw kopalnych. Zmieniając oświetlenie nie pomagamy jedynie sobie, ale wszystkim ludziom żyjącym na naszej planecie.