Jak powiększyć małą kuchnię?

Jak powiększyć małą kuchnię?

Niewielki metraż pomieszczenia nie musi wcale sugerować aranżacyjnych problemów. Nawet z mikroskopijnej kuchni da się stworzyć coś wspaniałego, czyli takie miejsce, w którym będzie chciało się spędzać czas i które zawsze umili chwile gotowania bądź spożywania posiłków. Jakich lamp do kuchni, mebli i innych dodatków warto więc użyć, aby to pomieszczenie choć trochę powiększyć?

Jasna kolorystyka

Jest to kwestia absolutnie najważniejsza, by małego pomieszczenia nie przytłaczać niepotrzebnie ciemnymi i ponurymi barwami. Te jasne zadziałają na nie znacznie lepiej. Rozświetlą je i rozjaśnią, a dzięki temu sprawią, że kuchnia ulegnie optycznemu powiększeniu. Aranżacja stworzona niemalże w stu procentach z bieli lub jaśniutkiego beżu jest w stanie dać złudzenie, jak gdyby pokój był wręcz dwukrotnie większy. Dobrymi dodatkami do takiej aranżacyjnej koncepcji będą po prostu żywe rośliny, które efektownie przełamią jasność projektu i wspaniale go ożywią.

Lustra w roli dekoracji

Lustra dość często są wykorzystywane do powiększania pomieszczeń, ale przeważnie stosuje się je w tym celu w łazienkach lub ewentualnie przedpokojach bądź sypialniach. Nikt jednak nie powiedział, że nie mogą one zagościć w kuchni. W tym pomieszczeniu wejdą w rolę niecodziennego dodatku, który przy okazji udekoruje wnętrze, jeżeli tylko lustro zostanie umieszczone w jakiejś zdobniczej złotej ramie.

Jeszcze lepszym wyborem i swego rodzaju namiastką klasycznych szklanych tafli są natomiast fronty na wysoki połysk. Te lakierowane odbijają światło równie dobrze co tradycyjne lustra. A dzięki temu właśnie mogą wspaniale powiększać przestrzeń.

Przemyślane oświetlenie

Pomieszczenia można najlepiej powiększyć za sprawą naturalnego światła słonecznego, ale nie zawsze ma się tę szansę, by wpuścić je do kuchni. Na szczęście promienie słoneczne zostaną świetnie zastąpione przez odpowiednie lampy do kuchni. Przemyślane oświetlenie robi znakomitą robotę i staje się wyraźnym sprzymierzeńcem w dążeniu do powiększenia kuchni. Zamiast więc ograniczać się do zastosowania wyłącznie jednej głównej lampy centralnej, lepiej zdecydować się na większy komplet kilku różnych punktów oświetleniowych, by następnie równomiernie porozmieszczać je po całym pomieszczeniu.

Minimalizm

Na sam koniec prosta rada dla wszystkich tych, którzy chcieliby zyskać więcej przestrzeni – może nawet niekoniecznie w kuchni, ale w jakimś innym pomieszczeniu. Na metraż najlepiej działa styl minimalistyczny. Warto się z nim polubić, jeżeli chce się mieć piękne i przestronne wnętrza.