Dekoracja stołu – kiedy wybrać obrus, a kiedy bieżnik?

Dekoracja stołu – kiedy wybrać obrus, a kiedy bieżnik?

Stół w jadalni to miejsce, gdzie rodzina spotyka się na posiłki. Warto zadbać, by był elegancki, a spożywanie posiłków było przyjemne. Jak udekorować stół?

Obrus czy bieżnik?

Stół w jadalni, gdy jest przykryty nie tylko wygląda ładniej, ale przede wszystkim jest chroniony przed zniszczeniem. Rysy oraz odparzenia po gorących naczyniach mogą pojawić się bardzo szybko. Usunięcie ich jest trudne i kosztowne.

Najczęściej stół przykrywany jest obrusem, który jest idealny na uroczyste kolacje czy obiady. Warto jednak pamiętać, że bieżnik to również interesujące nakrycie, które można wykorzystać na kilka sposobów.

Bieżniki na ławy najczęściej układane są tak, by część bieżnika zwisała swobodnie z blatu. Jest to bardzo eleganckie ułożenie. Warto również pamiętać, że bieżnik można wybrać krótszy niż blat stołu. Na takim bieżniku można ustawić dodatkową dekorację jak wazon z kwiatami czy kilka świeczek.

Warto również połączyć bieżnik z obrusem. Taka dekoracja na pewno będzie atrakcyjna. Warto również pamiętać, że bieżniki można wykorzystać na komodach czy szafce telewizyjnej. Dzięki temu powstanie spójna kompozycja.

O czym trzeba pamiętać wybierając bieżnik?

Wybierając bieżniki na stół koniecznie trzeba dostosować ich kolor do elementów dekoracyjnych, które są w pokoju. Najlepiej wyglądają pokoje, w których poduszki, dywan czy zasłony są w identycznym odcieniu.

Czasami można również wybrać bieżniki na ławę, które kontrastują z otoczeniem. Należy jednak pamiętać, by reszta dekoracji była w stonowanych kolorach. W takiej sytuacji stół staje się najważniejszy w pokoju.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę wybierając bieżniki na ławę jest materiał, z którego są one wykonane. Bawełna jest materiałem naturalnym, który dobrze się pierze jeżeli tylko nie ma dekoracyjnych aplikacji. Len jest wyjątkowo modny i wpisuje się w nurt eko. Filc będzie idealny jako codzienna dekoracja. Swobodna i niezobowiązująca. Ciekawą propozycją są również bieżniki z poliestru. Są one niezwykle eleganckie i plamoodporne.