Świetlówki liniowe są używane bardzo powszechnie, bo dają dużo światła. Dzięki temu sprawdzają się w pomieszczeniach o dużych rozmiarach. Zazwyczaj świecą też bardzo intensywnie, więc nadają się do pracy biurowej i umysłowej. Co jednak, gdy świetlówka się przepali? Jakie parametry ją charakteryzują, by można było zamontować nowe źródło światła?
Skuteczność świetlna
To stosunek strumienia świetlnego danego źródła światła do jego mocy. Wyraża się to w stosunku lumenów do watów, czyli lm/W. Mówiąc inaczej, jest to wydajność energetyczna danej świetlówki. Zazwyczaj wynosi ona od 45 do 100 lm/W, rzadko spotyka się odstępstwa od tej reguły. W przemyśle powinno stosować się przynajmniej te o 80 lm/W. Cała oferta jest pod adresem https://hurtownia-swiatla.pl/swietlowki.
Wskaźnik Oddawania Barw CRI
Jest to Colour Rendering Index. Mówi on o tym, jak dobrze dane źródło światła odwzorowuje kolory. Wyraża go liczba z zakresu od 0 do 100. Im jest wyższa tym kolory są żywsze i bardziej intensywne. Dla przykładu, stare lampy uliczne (sodowe niskoprężne) mają CRI na poziomie 20 lub 30. Właśnie dlatego, nawet gdy lampy były zapalone to i tak pozostawał półmrok. W biurach montuje się świetlówki o CRI od 70 do 80. Można też znaleźć egzemplarze o wyższym współczynniku, który wynosi nawet 90 i 95. Ich stosowanie jest jednak dość ograniczone, bo tak mocne oddawanie barw może męczyć oczy i być na dłuższą metę uciążliwe. Z tego powodu nawet nie zaleca się wybierania świetlówek o tak wysokim współczynniku.