Wsuwki do kabli – cechy i rodzaje

Wsuwki do kabli – cechy i rodzaje

Wsuwki do kabli zwane również konektorami to akcesoria służące do łączenia ze sobą kabli lub przewodów w celu nawiązania połączenia elektrycznego. Pełnią funkcję przejściówek, które odpowiadają za prawidłowy przepływ zasilania lub jego przerwania jeśli wystąpi taka potrzeba. Przy ich pomocy można przesyłać jeden lub więcej sygnałów oraz uziemiać metalowe części składowe maszyn. Wykorzystuje się je również do łącznia anten z komórkami zewnętrznymi. 

Czym charakteryzują się wsuwki do kabli?

Do produkcji wsuwek do kabli wykorzystuje się miedź, ponieważ jest odporna na działanie wysokich temperatur, łatwa do lutowania, wytrzymała, a także plastyczna, dobrze przewodząca ciepło i nadaje się do ponownego przetworzenia. Dlatego konektory miedziane znalazły zastosowanie szczególnie w miejscach, w których potrzebne są niezawodne elementy konstrukcyjne, czyli przemyśle chemicznym, branży automotive czy instalacjach elektrycznych o dużej mocy. Wsuwki wytwarza się również z mniej trwałego, ale lżejszego, tańszego i niepoddającego się korozji aluminium, a następnie wykorzystuje w przemysłach motoryzacyjnym i lotniczym. Do powstawania konektorów może służyć także stal, mosiądz, nikiel lub brąz. Proces ich montażu nie jest skomplikowany. Polega na zaciśnięciu końcówki konektora do przewodu. Można do tego celu posłużyć się również profesjonalnymi szczypcami Więcej o cechach charakterystycznych wsuwek do kabli możesz przeczytać na – https://eldor24.pl/wsuwki-elektryczne/. wsuwki do kabli

Wsuwki do kabli – rodzaje

Wsuwki do kabli różnią się między sobą wieloma cechami np. kolorem, wielkością, kształtem czy przeznaczeniem. Dzielą się na kilka typów np.: męskie i żeńskie lub izolowane i nieizolowane. Konektory izolowane mogą posiadać jeden z kilku rodzajów końcówek np.:

  • oczkowe,
  • płaskie,
  • blaszkowe,
  • widełkowe,
  • igiełkowe,
  • oczkowe rurowe.

Wsuwki izolowane również mają różne ich typy, a ponadto są wyposażone w izolator wydłużający przewód i chroniący przed ewentualnymi uszkodzeniami. Planując zakup konkretnego rodzaju wsuwek do kabli, należy znać przekrój przewodu, wielkość otworu pod śrubę czy typ materiału, z którego powstała, by lepiej dostosować wybór do warunków pracy.