Lampy do salonu – modne i funkcjonalne pomysły

Lampy do salonu – modne i funkcjonalne pomysły

Salon jest pomieszczeniem pełniącym szczególną funkcję w każdym mieszkaniu. Plan jego aranżacji powinien więc być dokładnie przemyślany. Jednym z elementów wyposażenia wpływającym w znacznym stopniu na funkcjonalność i estetykę wnętrza jest źródło światła. Lampy do salonu powinny być dopasowywane do zapotrzebowania domowników i wystroju pomieszczenia. Na co należy zwrócić uwagę przy wybieraniu tych akcesoriów?

Praktyczne rozwiązania

Funkcje często pełnione przez pokój dzienny to:

  • miejsce wyciszenia się i odpoczynku
  • strefa spotkań towarzyskich
  • przestrzeń jadalniana.
    Do każdego z tych zadań odpowiednim może okazać się inny rodzaj oświetlenia. Zakup lamp powinien więc odpowiadać na zapotrzebowanie domowników. Aby w salonie można było się wyciszyć, konieczne jest wyposażenie go w źródło delikatnego, przytłumionego światła. Dobrym wyborem będzie lampa do salonu z abażurem lub półprzezroczystym kloszem. W przestrzeni spotkań towarzyskich trafionym pomysłem będzie zamontowanie bardziej intensywnego źródła światła, które ułatwi interakcje. Wiele salonów pełni również funkcję jadalni. W takiej sytuacji warto zadbać o podwieszaną lampę nad stołem.

Dopasowanie do wystroju

Jednymi z najmodniejszych aktualnie konwencji aranżacyjnych są styl boho i skandynawski. Lampa wisząca do salonu w tego rodzaju aranżacjach powinna posiadać drewniane elementy. Sprawdzą się tutaj modele z materiałowymi abażurami w kolorze kremowym, białym lub szarym. W konwencji boho można również postawić na bardziej wyraziste barwy. Z aranżacjami glamour doskonale komponują się złote żyrandole, a w stylu vintage dobrze zaprezentują się ceramiczne klosze. Do loftowego salonu warto dopasować lampę w metalowej obudowie. Dobór odpowiedniego źródła światła umożliwi podkreślenie charakteru wnętrza. Dopasowanie jego natężenia wpłynie na samopoczucie domowników.