Jaki wybrać switch sieciowy?
Switch to rozwiązanie, dzięki któremu można połączyć nawet do kilkudziesięciu urządzeń w sieci LAN. Przełączniki sieciowe mogą być stosowane zarówno w dużych przedsiębiorstwach, jak i warunkach domowych. Sprzęty tego typu dostępne są w rozmaitych konfiguracjach, a do najczęściej odróżniających je cech należą: budowa, funkcjonalność, ilość portów czy metoda zarządzania. W tym przypadku cena idzie często w parze z jakością. Im droższy sprzęt, tym prawdopodobnie większa jego bezawaryjność.
Czym charakteryzują się typowe switche sieciowe?
Standardowe komutatory to stosunkowo małe urządzenia wyposażone w kilka lub kilkanaście portów. Tego typu switch pozwala na sprawne połączenie sprzętów w sieci domowej lub niewielkiej firmie. Natomiast korporacje czy duże serwerownie posługują się zaawansowanymi modelami. Posiadają one kilkadziesiąt portów oraz mają bardziej rozbudowane systemy konfiguracji i kontroli. Zadaniem przełączników jest zapobieganie obciążeniom sieci, regulowanie wydajności, a także dostosowywanie się do liczby użytkowników i pojawiających się błędów.
Funkcje switcha
Sprzęty te nierzadko określa się jako inteligentne huby czy też wieloportowe mosty. Dzięki wykorzystaniu niezależnego pasma transmisji danych możliwa jest bezkolizyjna komunikacja w sieci. Przełączniki dają możliwość łączenia wielu segmentów w gwiazdę. W ten sposób nie ogranicza się to do podłączania pojedynczych urządzeń, ale daje możliwość podpięcia kolejnych switchy i stworzenia zaawansowanej infrastruktury. Rozbudowane komutatory pozwalają na stawianie sieci wirtualnych (WLAN), co umożliwia płynną pracę zdalną.
Wybór konkretnego produktu należy dopasować do potrzeb oraz oczekiwań względem budowanej sieci.